• info@glokalenerji.com

On Grid Sistem ( Şebeke Bağlantılı Sistem )

Şebeke bağlantılı fotovoltaik sistemler, üretilen elektriğin akülerde muhafaza edilmesi yerine üretim yerinde tüketilmesi prensibine dayalı çalışmaktadır. Projelendirme yapılır iken üretilmesi istenilen ya da ihtiyaç duyulan enerji miktarının hesapı yapılır. Atmosferden içeriye giren güneş ışınlarının solar modüller üzerine gelmesi dahilinde DC elektrik enerjisi üretimi yapılır. Üretilen enerji yüksek çevrim gücü olan, merkezi şebekeye bağlanabilen invertörler ile merkezi şehir şebeke sistemine bağlanır.Böylece panellerden üretilen enerji doğrudan şebeke sistemine iletilmiş olur. Alan ve ışınım koşulları makul olması dahilinde şebekeye bağlı elektrik üretim sistemi ile ihtiyaç duyulan güçte elektrik enerjisi üretimini sağlamak mümkündür.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi kurulumu baait bir enerji üretim aracı olduğu gibi, uzun kullanımlı, işletme masrafı olmayan, kolay ve taşınılabilir olması gibi sebeblerden dolayı ilk olarak tercih sebebi olmaktadır.

Sistemin temel bileşenleri;

• Fotovoltaik Panel
• Invertör
• Çift Yönlü sayaç (Şebeke sayacı) dır.

on-grid-sistemler

Şebeke bağlantılı sistemler, yüksek güçte-santral boyutunda monte edilebileceği gibi evsel ihtiyaç için daha ufak güçlü kurulumlarda gerçekleştirilebilir. Örnek verecek olur isek bu sistemlerde bir konutun elektrik ihtiyacı karşılanabilirken, üretilen fazla enerji elektrik şebekesine iletilir, yeterli enerjinin üretilmediği gibi durumlarda ise şebekeden enerji alınır. Böyle bir sistemde enerji depolaması yapmaya ihtiyaç duyulmaz, sadece üretilen DC elektriğin, AC elektriğe dönüştürülmesi ve şebeke uyumlu olması yeterlidir.

Şebeke bağlantılı sistemlerin artı yönleri:

• Sistemde akü gibi muhafaza ürünleri tercih edilmeyeceği için depolama için ayrıca ek bir masrafı yoktur.
• Sisteme yakın yerlerde tüketim yapılacağı ve mufaza edilmediği için enerji çevriminin daha az olmasından dolayı kayıp en az şekilde olacaktır.
• Üretilen enerji şebekeye bağlı olduğu için aynı zamanda üretilen enerji yetmediğinde şebeke devreye girecek ve enerji eksiksiz olarak yükü besleyecektir.
• Sistem dizaynnı yapılır iken, yükün tamamını karşılanması gibi bir gereklilik olmadığı için ihtiyac duyulan miktara ve ya alana göre tasarım yapılabilme esnekliğine sahiptir.
• Alan yeterli olduğu taktirde sistem kurulu gücü arttırılabilmektedir.